życzenia urodzinowe, kartki elektroniczne, wakacje, wycieczki last minute
Dziś jest: 19.10.2018 Użytkownik: niezalogowany  [Zaloguj]. Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięKartki świąteczne - tradycja i współczesność

2016-07-29 11:31:08 / Fr
Kartki świąteczne - tradycja i współczesność

Kartki wysyłane z okazji Bożego Narodzenia to tradycja, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt. I chociaż obecnie wiele osób decyduje się na wysyłanie sobie życzeń w formie elektronicznej (e-mailem lub SMS-em) to kartki świąteczne nadal mają w sobie niepowtarzalny klimat. Sprawdźmy, skąd przyszła do nas ta tradycja i jakie kartki są obecnie najbardziej popularne.

Od starożytności po czasy współczesne

Tradycja wysyłania kartek bożonarodzeniowych znana jest od wieków. Podobno już w starożytności istniał zwyczaj wręczania bliskim osobom zwojów papirusu z okazji Nowego Roku. Przekazy głoszą, że w Europie kartki noworoczne pojawiły się po raz pierwszy na przełomie XIV i XV wieku w Niemczech. Natomiast na pomysł stworzenia kartek symbolizujących tradycję Bożego Narodzenia wpadł szkocki sklepikarz, który wywiesił w swoim sklepie pierwowzór współczesnej kartki. W 1842 roku William Egley wysłał pierwszą w historii kartkę bożonarodzeniową i od tamtej pory możemy mówić o początku nowej tradycji. W Polsce zwyczaj przekazywania sobie życzeń świątecznych w formie kartek rozpowszechnił się pod koniec XIX wieku. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Współcześnie dużą rolę odgrywają życzenia wysyłane SMS-em, jednak tradycyjne formy składania sobie życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia nadal mają duże grono zwolenników.

Co musi zawierać tradycyjna kartka świąteczna?

Na tradycyjnej bożonarodzeniowej kartce nie może zabraknąć symboli związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa. Mamy więc gwiazdę betlejemską, wizerunki Trzech Króli, Maryi i Józefa z Dzieciątkiem, aniołów, ale także współczesne świąteczne symbole. Najbardziej popularne są kartki z choinkami, wizerunkiem świętego Mikołaja, bożonarodzeniowymi stroikami, bogato ustrojonym stołem wigilijnym i prezentami. Dominują kartki kolorowe i bogato zdobione, z wpisanymi życzeniami, które wystarczy podpisać i zaadresować. Współcześnie nie każdy ma czas, żeby własnoręcznie wypełnić kilkanaście kartek, dlatego takie formy są niezwykle popularne. Dużo osób ciągle jednak preferuje tradycyjne formy i samodzielnie wypisuje życzenia dla swoich bliskich.

Nowoczesne kartki świąteczne

Technika idzie do przodu i pozwala nam na wysyłanie życzeń bożonarodzeniowych w formie elektronicznej. Wiele stron internetowych oferuje możliwość przesłania e-kartki. W ten sposób nawet najbardziej zabiegana osoba może okazać bliskim, że o nich pamięta, przekazać wspaniałe świąteczne życzenia i podtrzymać wielowiekową tradycję. Zresztą kartki świąteczne przesyłają sobie nie tylko członkowie rodziny i bliscy. W dobrym tonie jest także składanie życzeń współpracownikom oraz kontrahentom. Warto wówczas zamówić serię zdobionych kartek, np. na www.Kartkaswiateczna.pl. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, możemy szybko wybrać najlepszy wzór, fakturę, format ozdobnego karnetu, który najlepiej będzie reprezentował firmę. Niezależnie od tego, czy wysyłamy kartkę świąteczną do bliskiej osoby, czy kierujemy ją do klienta lub współpracowników, warto postawić na najlepszą jakość wykonania oraz tradycyjne symbole bożonarodzeniowe.

 Linki partnerskie Regulamin | Mapa serwisu | Kontakt (c) 2007-2018 Twojezyczenia.pl