życzenia urodzinowe, kartki elektroniczne, wakacje, wycieczki last minute
Dziś jest: 17.01.2019 Użytkownik: niezalogowany  [Zaloguj]. Nie masz jeszcze konta? zarejestruj sięŻyczenia i pozdrowienia na kartkach pocztowych

2017-08-07 20:05:06 / Frwh
Życzenia i pozdrowienia na kartkach pocztowych

Kartki świąteczne funkcjonują już ponad półtora wieku. Pierwszy raz pojawiły się prawdopodobnie w 1843 roku, gdy Hebry Cole, dyrektor jednego z londyńskich muzeów, postanowił w nietypowy sposób pozdrowić swoich znajomych.

W okresie przedwigilijnym skontaktował się się z jednym ze swoich przyjaciół, malarzem o nazwisku Horsley i poprosił go o przygotowanie grafiki nawiązującej do świątecznej wieczerzy. Wykonany obrazek został powielony w liczbie tysiąca sztuk i opatrzony życzeniami wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego roku. Tak właśnie powstała tradycja, która trwa do dziś.

Początkowo kartki były wysyłane w zamkniętych kopertach, podobnie jak zwykłe listy. Dopiero ćwierć wieku później rozpoczęła się poważna dyskusja na temat wysyłania kartek „odsłoniętych” i trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Wraz z kolejnymi dekadami kartki pocztowe zyskiwały ogromną popularność i służyły nie tylko do przesyłania życzeń, ale też do przedstawienia przyjaciołom krajobrazów związanych ze zwiedzanymi miejscami.

Powszechność kartek pocztowych, w tym i świątecznych, zaczęła zanikać dopiero na początku dwudziestego pierwszego wieku. Nie wynika to jednak z niedoceniania tej formy kontaktu. To raczej kwestia lenistwa. Jeśli jednak ktoś się na to zdecyduje, może mieć pewność, ze sprawią w ten sposób adresatom znacznie większą przyjemność, niż w przypadku 160 znaków przesłanych na telefon. W końcu każdy lubi miłe zaskoczenia.

Co ciekawe, niektóre osoby idą krok dalej i nie tylko wracają do tradycji wysyłania kartek, ale na dodatek dołączają do nich listy, co tym bardziej zapewnia spore i bardzo sympatyczne zaskoczenie odbiorców. A same kartki? Mają obecnie znacznie więcej form, niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli spojrzymy chociażby na www.kartkaswiateczna.pl, zauważymy jak różnorodne są kształty,, użyty papier, czy wzornictwo. Jest w czym wybierać, a bliscy z pewnością poczują się o wiele milej, niż w przypadku odebrania masowo powielonego SMSa.

 Linki partnerskie Regulamin | Mapa serwisu | Kontakt (c) 2007-2018 Twojezyczenia.pl